Silje Drevdal/ Statens vegvesen
Øvelsen i Sørdalstunnelen er en fullskala beredskapsøvelse i regi av Statens vegvesen. Brann og redning fra Lødingen, Sortland og Vågan deltar, sammen med politi og ambulanse og deres nødsentraler.
Sørdalstunnelen blir helt stengt i to timer tirsdag ettermiddag mellom klokka 16.00 og 18.00.
– Det er uheldig for trafikantene at vi må stenge tunnelen. Vi er pålagt å gjennomføre regelmessige øvelser, men siden det er mange aktører som deltar, har vi ikke mulighet til å ha øvelse om natten, sier brannvernleder Håkon Klausen i Statens vegvesen.
Øver for trafikantenes sikkerhet
Nødetatene øver på en ulykke hvor en bil har kjørt i tunnelveggen. Røykmaskin vil bli brukt for å etterligne brann, og nødetatene vil komme fra begge sider av tunnelen.
– Vi gjennomfører disse øvelsene for trafikantenes sikkerhet. Sammen med lokale nødetater driller vi rutiner og samhandling, slik at alle jobber godt og effektivt sammen hvis det oppstår en hendelse i en tunnel, sier Klausen.
Sørdalstunnelen er 6334 meter lang og ligger på fylkesgrensen mellom Nordland og Troms, i Lødingen og Kvæfjord kommuner. Tunnelen har en gjennomsnittlig trafikk på 1330 kjøretøy i døgnet.